ÁLTALÁBAN
Beléptető rendszeren olyan készülékek csoportját értjük, amelyek egy fizikai korláton való áthaladást csak azon felhasználók számára engedélyezik, akik ismerik az ehhez feljogosító kódot, vagy rendelkeznek az azt tartalmazó adathordozóval.
A beléptető rendszereket attól függően, hogy működésük során szükség van-e számítógépre vagy sem, on-line és off-line beléptetőkre osztjuk.
OFF-LINE BELÉPTETŐT
akkor szokás alkalmazni, ha az áthaladásra vonatkozó információkat nem kell megőrizni, csak a közlekedés szabályzása a feladat. Az ilyen beléptetők is programozhatók, azaz feltölthetők azon kódokkal, melyeknek az áthaladás engedélyezett, illetve az illetékességet vesztett kódok törölhetők a készülékből. Ezeket a műveleteket a felhasználók maguk is elvégezhetik.
ON-LINE BELÉPTETŐT
ott használnak, ahol az áthaladások tényét, irányát és idejét tartalmazó un. mozgásadatokat tárolni kell. A mozgásadatok tárolása a későbbi kiértékelhetőség biztosítása miatt szükséges. Az on-line beléptetőket további két csoportra osztjuk attól függően, hogy a beléptetés vezérlése és a mozgásadatok tárolása hol történik: autonóm és valós válaszidejű. Az autonóm beléptető esetén a vezérlést és az adattárolást az áthaladási pontokhoz telepített terminálok maguk végzik, míg a valós válaszidejű beléptető rendszerekben ezeket a feladatokat egy PC vagy célszámítógép látja el.
AUTONÓM ÜZEMŰ BELÉPTETŐK
Ez a rendszer olyan olvasó terminálokból áll, amelyek a beléptetés és adattárolás feladatát képesek önállóan ellátni. A terminálok összekapcsolásával hálózat alakítható ki , amely közvetlenül, vagy a helyi hálózaton keresztül csatlakozik a PC-hez. A beléptető hálózat alapadatokkal történő ellátását, a gyűjtött adatok átvételét és különböző szempontok szerinti kiértékelését egy, a PC-re telepített program segítségével lehet elvégezni.
VALÓS VÁLASZIDEJŰ BELÉPTETŐK
Egy átjárón való áthaladás engedélyezése a jogosultságon kívül más feltételektől is függhet. Ilyen előírás például, hogy ugyanazon kód kétszer egymás után azonos irányban nem mozoghat (anti pass-back). Az ilyen feladatokat egyszerűen olyan rendszerrel lehet megoldani, ahol az adatok tárolása és a belépések vezérlése ugyanott történik. Ez a vezérlő manapság egy PC a megfelelő szerverprogrammal, míg a belépési pontokhoz telepített eszközök egyszerű on-line olvasók, melyek az adathordozóról olvasott kód vezérlőbe juttatásán kívül néhány ki és bemenet kezelésére is képesek (elektromos zár vezérlése, ajtó állapotának figyelése stb.). Az olvasók a vezérlő PC-hez helyi hálózaton keresztül kapcsolódnak.
|